KdeČo.sk
Zatvoriť
o nás členovia na stiahnutie dokumenty informačná kancelária kontakt
sk hu
Hamburger

Členovia

Fish Fish Wave Apple Sun Boat
Dunajská Streda erb png Mesto Dunajská Streda

DUNAJSKÁ STREDA leží na Podunajskej nížine v srdci Žitného ostrova – najväčšieho riečneho ostrova v Európe. Mesto je významným hospodárskym a kultúrnym centrom regiónu. Názov mesta je odvodený z privilégia, podľa ktorého sa na území dnešného mesta mohli každú stredu konať trhy.

Najznámejšou pamätihodnosťou Mesta Dunajská Streda je Žltý kaštieľ, z prvej polovice 18. storočia, ktorý dal postaviť biskup Mikuláš Kondé. Dnes je sídlom Žitnoostrovného múzea.

ďalej na stránku
Samorin Mesto Šamorín

Mesto Šamorín sa nachádza v západnej časti Žitného ostrova v blízkosti hlavného mesta SR, Bratislavy.Výstavbou Vodného dieľa Gabčíkovo sa v katastri mesta vytvorila Hrušovská zdrž a vybudoval sa prívodný kanál, ktoré sú dnes turistickou atrakciou a ponúkajú možnosti vodných športov a vodnej turistiky. Po hrádzi kanála a zdrže vedie aj medzinárodná Dunajská cyklistická cesta, ktorá je jednou z cyklistických tepien Európy. Na severozápadnom kraji mesta sa na 10 hektároch pozemku rozprestiera krásny lesopark nazývaný Pomle s náučným chodníkom.

ďalej na stránku
Velky meder Mesto Veľký Meder

Veľký Meder je jedna z usadlostí v Dolnom Žitnom ostrove s najbohatšou minulosťou. Na základe písomných dokumentov 15. decembra 1466 mesto dostalo od kráľa Mateja výsadnú listinu, ktorou povýšil obec na mestečko s právom usporiadať každoročne tri jarmoky a s mečovým právom Matej II. (1609) oslobodil všetkých obyvateľov od povinnosti platenia cla a poplatkov. Veľký Meder je jeden z najvýznamnejších turistických centier na juhu Slovenska. Termálne kúpalisko postavené v roku 1973, známe aj svojimi liečivými účinkami, tiež prispelo k dobrému menu mesta.

ďalej na stránku
Erb Mesto Gabčíkovo

Mesto sa nachádza v centrálnej časti Podunajskej roviny, cca 10 km južne od Dunajskej Stredy, 40 km juhovýchodne od Bratislavy a 3 km severne od rovnomenného vodného diela. Mestom preteká Čiližský potok a v okolí je viacero zavlažovacích kanálov. Usadlosť s názvom Beys sa spomína už v roku 1102, čím sa radí k najstarším sídlam v regióne. Významnou pamiatkou je kaštieľ rodiny Amade, dvojpodlažná štvorkrídlová pôvodne renesančná stavba zo 17. storočia. Koncom 18. storočia bol barokovo klasicisticky prestavaný.

ďalej na stránku
Kyselica logo Obec Kyselica

Táto obec patrí nepochybne medzi veľmi staré usadlosti, veď je známa už z listiny z roku 1205. V ďalších stredovekých listinách sa spomína, ako v roku 1294 ako Kyzelches, v roku 1345 ako Keseulces, v roku 1394 ako Kyzelches, v rokoch 1780 – 1784 v prvom tzv. jozefiánskom mapovaní ako Köszöcze oder Kőzezőűsch.

ďalej na stránku
Erb Orechova Poton Obec Orechová Potôň

Obec sa nachádza juhovýchodne 41 kilometrov od Bratislavy, a 7 kilometrov západne od Dunajskej Stredy v Trnavskom kraji, v okrese Dunajská Streda. Názov Orechová Potôň vznikol v roku 1808 spojením vtedajšej Orechovej Potône a Förgeho Potône. V roku 1940 bola k obci pričlenená aj usadlosť Dolná Potôň. Samostatná časť obce pri Malom Dunaji je Orechová Potôň - Lúky. Chotár Dolnej Potône tvorí nižšie položené územie Žitného ostrova, ktoré sa nazýva potônskými lúkami. Pred odvodnením tohto územia (od 19. storočia) sa tu nachádzali rozsiahle vodné plochy, močiare a lúky.

ďalej na stránku
Maledvor Obec Malé Dvorníky

Spisy uložené v budapeštianskom archíve dokladujú, že obec Malé Dvorníky bola už v roku 1252 známa ako usadlosť dvoranov slúžiacich na bratislavskom hrade. Od roku 1356 sa obec v písomnostiach objavuje ako šľachtická osada už pod svojim dnešným názvom ODUOR (DVOR). Archeológovia tu počas vykopávok v roku 1946 našli viacero cenných nálezov z obdobia Keltov a Avarov. Časť z nich je aj v súčasnosti vystavená v Žitnoostrovskom múzeu. Najstaršou kultúrnou pamiatkou obce je na už spomínanej vyvýšenine postavená malá kaplnka a kostol. V údolí kostola, hneď pri obecnom cintoríne sa nachádza jaskyňa "Lourdes".

ďalej na stránku
Thermalpark Thermalpark

Thermalpark Dunajská Streda je jedno z najobľúbenejších a najnavštevovanejších rekreačných stredísk južného Slovenska. Thermalpark vďačí svoju existenciu šťastnej náhode: začiatkom 80-tych rokov kedy na terajšom území kúpaliska namiesto olejového vrtu navŕtali v hĺbke 1.600 metrov mineralizovanú vodu s teplotou 57° stupňov sa začala nová kapitola v živote Žitného Ostrova. Na ploche 18 hektárov sa momentálne nachádza 10 interiérových a exteriérových bazénov s termálnou vodou s teplotou od 26 °C do 39 °C.

ďalej na stránku
Thermalcorvinus logo Thermal Corvinus

Najnavštevovanejšie termálne kúpalisko na Slovensku, THERMAL CORVINUS sa rozprestiera na 8 hektároch krásneho lesoparku s bohatou vegetáciou na okraji mesta Veľký Meder. Kúpalisko, inšpirované motívmi z čias kráľa Mateja Corvina prekvapuje svojich návštevníkov okúzľujúcimi vodnými zážitkami po celý rok. Termálna voda s teplotou 57–72 °C vyviera z dvoch prameňov, má blahodarné účinky na choroby pohybového ústrojenstva a celkovo mimoriadne priaznivé účinky na ľudský organizmus. Návštevníkov tu čaká pestrá zábava v 13 bazénoch s vodnými tryskami, hracími elementmi, vodnou vežou, vodnými atrakciami, celoročnými toboganmi, veľkolepým letným zážitkovým svetom a monumentálnym toboganovým parkom. Lezecký park TARZANIA v korunách vysokých stromov lesoparku ponúka patričnú dávku adrenalínu pre celú rodinu. Milovníci ozajstného oddychu sa môžu tešiť na výnimočný odpočinok a príjemné chvíle relaxu v saunovom a vitálnom svete.

ďalej na stránku
Popup logo Kukkónia, občianske združenie

Kukkónia je jedno z historických označení pre Žitný ostrov, ktoré vzniklo v období Tatárov. Od roku 2014 nesie názov Kukkónia aj občianske združenie, ktoré zastrešuje aktivity súvisiace s rozvojom územia ohraničeného Malým Dunajom, Dunajom a Váhom. Jeho primárnym cieľom je podpora miestnych obyvateľov a podnikateľov v oblasti poľnohospodárstva, cestovného ruchu a trvávenia voľného času.

ďalej na stránku
Logo 1 Malkia Park

Brány Malkia Parku v Orechovej Potôni sa prvýkrát otvorili 4. júna 2016. Pomenovali ho podľa prvej zachránenej levice Malkie. V jazyku swahilli znamená toto meno meno kráľovná, a keďže lev je kráľom zvierat, môžeme Malkia Park vo voľnom preklade nazývať kráľovským parkom. Zvieratá, ktoré tu našli útočisko, sa väčšinou v zajatí už narodili a preto by vo voľnej prírode neprežili. Aj keď im, žiaľ, nemôžu poskytnúť skutočnú slobodu, starajú sa o ne s láskou tak, aby sa u nás cítili naozaj kráľovsky.

ďalej na stránku
Klikkout normal final 1 Klikk

Občianske združenie Klikk aktívne prispieva k tvorbe kultúrneho života regiónu. Prevádzkuje vlastné tlačené a elektronické médiá, vytvára videá a realizuje podujatia na Žitnom ostrove. Časopis Klikk Out, ktorý nájdete takmer v každej reštaurácii a kaviarni v Dunajskej Strede, je jediný bezplatný, kultúrno-spoločenský mesačník v našom regióne. Mimoriadne úspešný gastronomický festival s názvom Vydranská veľká hostina a Pivný festival priťahuje mnoho návštevníkov.

ďalej na stránku
Logo Výcvikové zariadenie pre vodičov

Výcvikové zariadenie pre vodičov organizuje medzinárodné, národné a voľné súťaže automobilov, motocyklov a motokár; školenie a výcvik vodičov, skúšobné jazdy, tréning a riešenia krízových situácií v cestnej premávky; prenájom motorových vozidiel verejnosti a skupinám, jazdy pre verejnosť na vlastných vozidlách na Slovakia Ringu a v Slovak Karting Centre.

ďalej na stránku
Amade Warcun, a.s.

Warcun, a.s. prevádzkuje Hotel Amade Château vo Vrakúni. Amade Château je 5-hviezdičkový štýlový boutique hotel, ktorý dýcha históriou starobylého rodu Amadeovcov a zároveň ponúka dokonalý luxus modernej doby. Charakteristickými atribútmi tohto historického kaštieľa sú romantika, štýlovosť a tradícia. Hotel má k dispozícii 30 izieb, z toho 10 štýlovo zariadených apartmánov a 20 luxusných dvojlôžkových izieb. Každá izba sa vyznačuje originalitou zariadenia.

ďalej na stránku
Veľkomederské združenie turizmu

Veľkomederské združenie turizmu aktívne zastupuje záujmy podnikateľov i nepodnikateľov, ktorí poskytujú služby súvisiace s cestovným ruchom vo Veľkom Mederi a okolí. Na svojej webovej stránke jednotlivé ubytovacie zariadenia sú zaradené do jednotlivých kategórií podľa kvality poskytovaných služieb.

ďalej na stránku
Nyékvárkony Obec Vrakúň

Obec Vrakúň je stredne veľká obec v srdci Žitného ostrova. Dnešná obec vznikla v roku 1940 spojením usadlostí Nyék (Nekyje na Ostrove) a Várkony (Vrakúň), pričom obe časti obce majú bohatú históriu siahajúcu až do obdobia okolo roku 1000 a 1100. Najcennejšou pamiatkou je rímskokatolícky kostol svätého Jakuba, ktorého súčasná podoba pochádza z druhej polovice 14. storočia. V centre obce sa nachádza typický statok z polovice 19. storočia. Kaštieľ podľa vzoru francúzskej palácovej architektúry bol postavený v roku 1904 na mieste bývalého sídla rodiny Amade a v súčasnosti je v ňom obľúbený butikov hotel, Hotel Amade Château.

ďalej na stránku
Potonske luky Obec Potônske Lúky

Obec Potônske Lúky sa nachádza na Podunajskej nížine v srdci Žitného ostrova na oboch brehoch Malého Dunaja. Obec Potônske Lúky má fantastické prírodné danosti, očarujúce prírodné prostredie. V katastri osídlenia rastú okrem iných aj chránené rastliny (bobuľa biela, materina dúška, jesienka, pľúcnik lekársky, atď.) Rieka dáva dobré predpoklady populácii vodného vtáctva. Stav čistoty vody sa zlepšuje. Dôkazom toho je, že v Malom Dunaji sa objavili raky. V katastri obce hniezdil do nedávnej minulosti aj najväčší vták Strednej Európy, drop. V poslednom čase sa potešujúco rozmnožuje v chotári obce orol lúčny.

ďalej na stránku
Krajska KIRA - Krajská inovačná a rozvojová agentúra

Nezisková organizácia je založená najmä pre potrebu prípravy a implementácie inovačných a rozvojových projektov pre TTSK a organizácie v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Ďalšou prioritou organizácie je realizácia projektov zameraných na zlepšenie kvality života a ochrany zdravia obyvateľov, aktivity zamerané na podporu mimovládnych organizácií, združení a aktívnych jednotlivcov pôsobiacich na území Trnavského kraja, či rozvoj dobrovoľníctva v TTSK.

ďalej na stránku
Molfutbal DAC Akadémia

MOL Football Academy je najmodernejším tréningovým centrom na Slovensku. Akadémia bola postavená medzi Viedenskou a Kračanskou cestou, v juhozápadnej časti Dunajskej Stredy. Toto tréningové a športové centrum poskytuje priestor pre 14 mužstiev, 30 trénerov a pre kompletný technický personál. Akadémia je k dispozícii pre A-tím DAC-u a taktiež pre mládežnícke reprezentačné tímy. Má 10 ihrísk a 3 špeciálne ihriská s celkovou rozlohou 10 hektárov, budovy s rozlohou 8.000 m2, cesty a chodníky 26.000 m2. Každoročne sa tu koná niekoľko medzinárodných turnajov.

ďalej na stránku
Arrabona Arrabona EGTC

Možnosť pre samosprávy, regióny a štáty, na vytváranie cezhraničnej, nadnárodnej alebo regionálnej spolupráce so subjektmi v iných členských štátoch alebo v tretích krajinách, a tým dosiahnutie spoločného cieľa. Jeho cieľom je rovnosť bez diskriminácie: účastníci by mali mať aj v rámci krajiny aj na oboch stranách hranice rovnaké možnosti.

ďalej na stránku
Muzeum Žitnoostrovské múzeum

Žitnoostrovské múzeum sídli v budove Žltého kaštieľa v Dunajskej Strede, ktorý sa nachádza v časti mesta, kedysi nazvanej Pókatelek. Samotný názov nás privádza k faktu, že patril k majetkom istého pána Póku. Toto územie v roku 1342 získal do vlastníctva prefekt bratislavskej župy Michal Szomor, a až do konca 19. storočia tieto majetky spravovali potomkovia jeho rodu. Múzeum svojim návštevníkom ponúka okrem zaujímavých expozícií aj moderný informačný servis, ktorý sem láka stále viac milovníkov kultúry.

ďalej na stránku

OstrovZitny.sk Vás žiada o súhlas s používaním Vašich údajov na nasledujúce účely:

Vaše osobné údaje budú spracované a informácie z vášho zariadenia (súbory cookie, jedinečné identifikátory a ďalšie údaje zariadenia) môžu byť uchovávané, používané a zdieľané s dodávateľmi tretích strán, prípadne používané konkrétne týmto webom alebo aplikáciou. Niektorí dodávatelia môžu spracúvať vaše osobné údaje na základe oprávneného záujmu, proti ktorému môžete vzniesť námietku pomocou možností nižšie. Súhlas môžete zrušiť prejdením na odkaz v dolnej časti tejto stránky alebo v našich pravidlách ochrany súkromia.

Technické cookies

Tieto cookies potrebujete pre správny chod webovej stránky. Obsahujú anonymizované informácie o Vaších výberoch

Analytické cookies

Pre vylepšenie naších služieb, využívame službu Google Analytics, ktorá odosiela anonymné informácie o Vašej návšteve a zbiera agregované dáta o zvyklostiach návštevníkov, vďaka ktorým denno denne vylepšujeme naše služby.